İçeriğe atla
Arama
Sepet
Çin Astrolojisi Nedir ve Nasıl Yorumlanır?

Çin Astrolojisi Nedir ve Nasıl Yorumlanır?

Çin astrolojisi hakkında merak ettikleriniz… 

Çin burcu bir hayvanı ve tanınmış özelliklerini 12 yıllık bir döngüde her yıla atayan ay takvimine dayalı bir sınıflandırma şemasıdır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Asya bölgelerinde daha çok kullanılmasına rağmen, tüm dünyada da popülerliğini korumaktadır. 

Klasik ve Batı astrolojisinden farklı olarak, evrendeki her şeyi 5 elementle ifade eder. Bu 5 element, etrafımızda olup biten her şeyin arkasındaki 5 temel güç̧ ya da enerji olarak tanımlanır. Antik Çin takvimi esaslarına dayanan bu sistemde ayrıca 12 sembolik hayvan kullanılır. Bu elementler ve hayvanlar kişinin karakterini ve yaşamını etkileyen enerjileri gösterir. 

Çin astrolojisine göre burcunuzu hesaplamak için doğduğunuz yılın hangi hayvanla temsil edildiğini bulmanız gerekir. Doğum yılınıza batı takvimine göre değil, Çin takvimine göre bakmanız önemlidir. Çünkü Çin takviminde yeni yıl her zaman 4 Şubat’ta başlar. Dolayısıyla 4 Şubat’tan önce veya Ocak ayında doğduysanız, doğduğunuz yıla ait burç için bir önceki seneye bakmalısınız. 

Çin astrolojisindeki 12 burç sembolü ve bunlara karşılık gelen yılları aşağıda görebilir ve buna göre kendi doğum tarihinize uygun olan hayvanı ve özelliklerini okuyabilirsiniz: 

Fare / Shu
1948  1960  1972  1984  1996  2008  2020 - Fare

Bu burçtan olan ünlüler:
Plato, Haydn, Mozart, Tchaikovsky

Bu tarihlerde doğan insanları tanımlayan söz “ cazibe” dir. Oldukça uyumlu, yaratıcı, kıvrak zekâlı, sosyal ve zeki. Dışa dönük karakteri aslında içindeki şeytani ve oportünist yanı gizler.. Onu bir yerde sakin sakin otururken göremezsiniz, Ayrıca çok da konuşkan olurlar.

Fare kıvrak zekâsıyla başkalarının çok uzun zamanda yapacağını çok kısa zamanda başarabilir. Mükemmelcidirler ve onlarla çalışmak oldukça zor olabilir.
Para konusunu çok sorun yapmazlar; eğer para durumları iyiyse bol bol harcarlar ama para sorunu yaşıyorlarsa kendilerini ona göre ayarlamayı da bilirler.
Çok sosyal olmalarına rağmen içlerine kapanıktırlar, dertlerini kendilerine saklar, tek başına çözmeyi tercih ederler.
Matematik, müzik, planlama, yönetim ve sanata özel ilgi ve yetenekleri vardır.

Boğa ( Öküz) / Niu
1949  1961  1973  1985  1997  2009  2021 - Boğa

Bu burcun ünlüleri:
Bach, Handel, Van Gogh, Dvorak, Walt Disney, Charles Chaplin

Bu burcun insanları çok güvenilir ve dürüsttürler. Öküz burçları çok iyi yöneticidirler, ama heyecanlı olmamaları sebebiyle nadiren yüksek makamlara gelirler.
Öküzlerin başarısının sırrı çalışkanlıkları ve sabırlarıdır. Bir işle kimsenin yapamayacağı kadar sıkı ve uzun süre uğraşabilirler; kendilerine inançları tamdır.
Romantik olmamalarına karşın, çok sevgi dolu ve şefkatlidirler; fakat bir nebze olsun o sevginin karşılığını bulma konusunda çok şanssızdırlar. Çevresindeki insanlar onu çok iyi anlayamazlar ve çoğunlukla yanlış anlarlar. Ama öküzler çok anlayışlı ve sabırlıdırlar. Onlar seçebileceğiniz en iyi arkadaşlardır.
İş dünyasında mantıkları ve planlı olmaları sonucu oldukça başarılıdırlar. El işleri ve sanata eğilimlidirler.
Öküz’ün Çin sembolizminde çok önemli bir yeri vardır; çalışkanlığı, azmi, dayanıklılığı ve erdemi temsil eder.

Kaplan / Hu

1950  1962  1974  1986  1998  2010  2022 - Kaplan

Bu burcun ünlüleri:
Marilyn Monroe, Queen Elizabeth II, Sun Yet San, Karl Marx, Beethoven

Kaplanlar satış, insan kaynakları ve askeri kariyerlerde çok başarılıdırlar. Yarışmayı severler ama yoları üzerinde düşman oluşturmamaya dikkat ederler. Başkalarından çok kolay etkilenmezler, otoriter ve iyi modellerdir. Kendilerine oldukça güvenli ve sağlam bir yapıdadırlar.
Çinliler Kaplan’ı cinsiyet olarak erkek olarak nitelendirmişler ve kaplan burcundaki kadınlara güvenmezler.
Kaplanlar acıya dayanıklı olurlar; güçlü karakterleri vardır. Cesaretleri ve kendilerini yaptığına adamalarıyla çevresindeki kişilerden saygı görürler.
Kaplanlar duygusaldırlar; içlerinde büyük sevgi taşırlar. Ancak savaşçı yanları nedeniyle savaşır gibi yaşarlar aşkı.
Kaplan çoğu kültürde olduğu gibi Çin kültüründe de hayvanların kralıdır.

Tavşan / Tu

1951  1963  1975  1987  1999  2011  2023 - Tavşan

Bu burcun ünlüleri:
Michelangelo - Napoleon - Albert Einstein - Walt Whitman - Marie Curie

Arkadaşlarıyla ve bir toplum içinde oldukları sürece tavşanlar çok mutludurlar. Uysal ve yabancılara kapalıdırlar. Tartışmaktan hoşlanmazlar; sakin, barışçıl bir yaşam tarzları vardır. Tavşan çok dikkatlidir ve bir şeye karar vermeden önce enikonu düşünür.
Hoş sohbettirler, okumayı ve entelektüel konular üzerine fikir yürütmeyi severler. İçtendirler. İyileştirici yanları vardır; aktar ya da doktor olurlar. Sezgileri çok kuvvetlidir; insan doğasını iyi bilirler, yalan söylendiğini hemen anlarlar. Tavşanın yaşadıkları mekân çok rahat olmalıdır, dekorasyonuna çok önem verirler. Bir tavşanın evinde çok değerli ve güzel eşyalar bulmanız mümkündür.
Çin kültüründe tavşan hakkında birçok efsane vardır. Bunlardan bir tanesine göre tavşan üçayaklı kurbağa ile ayda yaşarmış. Bir diğerine göre tavşan ölümsüzlük iksirine sahiptir.

Dragon (Ejder) / Long

1952  1964  1976  1988  2000  2012  2024 - Dragon

Bu burcun ünlüleri:
Sigmund Freud - Martin Luther King - Shirley Temple - Grace Kelly - Christopher Reeves - Florence Nightingale

Dragon Çin burçları içinde en egzotik olanı ve en göze çarpanıdır. Dragonlar doğuştan liderdirler. İdealistlik, mükemmeliyetçilik, agresiflik ve karalılık burcun genel özellikleridir.
Modayı takip ederler. Tasarımcı yanları vardır; geniş hayal güçleri vardır, farklı fikirler üretirler. Ama bazen o kadar hayalperest olurlar ki nereye gittiği belli olmayan fikirlerle
çevresindekileri deliye çevirirler.
Bahtları açıktır, hayat onlara güzel yanını sunar. Oyunculukları iyidir, başrollere kolayca sahip olurlar.
Kolay kazanç sağlayabilme yeteneklerine karşın çok savurgandırlar. Ayrıca çok sabırsızdırlar.
Dragon kadınları çok popülerdirler ve çok hayranları vardır. Çevresindeki erkeklerin ilgisini çok çekerler ve aşkta hayal kırıklığı yaşamazlar.

Yılan / She

1953  1965  1977  1989  2001  2013  2025 - Yılan

Bu burcun ünlüleri:
Mendelssohn - Jacqueline Onassis - Picasso - Audrey Hepburn

Yılan yılında doğan insanlar başarıya giden yollu kendi başlarına oluştururlar. Dragonun tersine, daha oturaklı bir karaktere sahiptirler. Kendine merak çekmeye meraklı değildir, çok dakiktir. Çok çabuk ve sıkı karar alırlar.
Zeki ve dikkatli yılan insanı, genellikle bilim adamı, filozof, dedektif ya da profesör olur. Analitik zekâya sahiptirler, yine de sezgileri çok kuvvetlidir.
Zarafete ve pahalılığa düşkündürler. Şıktırlar, onları paspal görmek güçtür. Para konusunda, yakın çevresi tarafından eli sıkı olarak nitelendirilirler.
Yılan ve onun tamamlayıcısı dragon, Çin mitolojisinde Gizem Evi’ni oluştururlar. Dragon büyücüyü, yılan ise gizemi temsil eder. Yılan suikast, skandal ve yolsuzlukla yakından ilişkilidir. Uzun yılan Çince entrika, hile anlamına gelir. Çin inanışına göre eve giren yılanı öldürmek uğursuzluktur.

At / Ma

1954  1966  1978  1990  2002  2014  2026 - At

Bu burcun ünlüleri:
Thomas Edison - Leonard Bernstein - Barbara Streisand - Clint Eastwood - Ingmar Bergman

Atların kişiliği çok değişkendir. Asya’da at yılında doğanların tiran, devrimci ya da hırsız olacağına inanılır. Diğer bir taraftan, işlerinde yükselebilme kapasiteleri çok yüksektir. Etrafındakiler ona büyük saygı duyarlar ama nadiren onarlı gerçekten anlarlar.
Para işlerinde oldukça beceriklidirler; ama yaptıkları işten çabuk bıkarlar. Çinliler atların doğuştan yarışçı ve gezgin olduklarına inanırlar ve bu yüzden erken yaşta evlerini terk ederek yaşamlarını kendileri oluştururlar. Sabırsızlardır, yüksek bir egoya sahip ve kıvrak zekâlıdırlar. Bir yere çok uzun süre bağlı kalamazlar.
Grup içinde çok rahattırlar ve iletişim sorunu çekmezler. Aşk, sevgi onlar için çok önemlidir, her şeyi bırakıp romantizmin peşinden gidebilirler.
Eski insanlar ata “erkek” cinsiyetinin özellikleri yüklemişlerdir. At burcu zamanı Yaz Gündönümü’ne denk gelir ve bu da onlara ayrı bir güç kazandırır.

Koyun ( Keçi,Oğlak) / Yang

1955  1967  1979  1991  2003  2015  2027 - Oğlak

Bu burcun ünlüleri:
Rudolph Valentino - Boris Becker - King George VI - Veronica Lake

Koyunlar Çinli astrologlar tarafından “Yin” e en çok sahip olan ve “kadın “ cinsiyetinin en yoğun olduğu burç olarak değerlendirilir. Oldukça seçkin, çekici, artistiktirler ve doğal olana düşkündürler. Zanaatkâr yönleri daha güçlüdür. Muhafazakârlardır, yaratıcı yönlerini bastırırlar.
Koyunlar, kendilerini güvende hissetmek, sevilmek, ihtiyaç olunduğunu hissetmek isterler. Çekingendirler; tek başına hareket etmektense çoğunluğa uymayı tercih ederler. Başkaları tarafında güdülmekten hoşnut olmazlar ama yine de onları takip ederler. Bu özellik onarlı sürekli yardım istemeye ama geldiğinde de geri çevirmeye iter!
Astrolojiye, falcılığa, gizemli olaylara ilgileri vardır. Karasızlıklarından dolayı, iş hayatında başarısızlık yaşayabilirler.
Oldukça duygusal ve romantiklerdir. Çok iyi eş olurlar.

Maymun / Hou

1956  1968  1980  1992  2004  2016  2028 - Maymun

Bu burcun ünlüleri:
Julius Caesar - Leonardo daVinci - Captain Cook - Elizabeth Taylor - Edgar Faure


Kelime oyunlarında çok iyidirler. En sıkıcı konuyu bile ilgi çekici hale getirebilirler. Çok yaratıcı ve kıvrak zekâlıdırlar. Cazibeleri ve talihleri hep onlarladır.
Popülaritelerine rağmen, çok ciddiye alınmazlar. Yaramazlık doğalarında vardır ve bu çevreleri tarafından pek de hoş karşılanmaz.
Ellerinden her iş gelir. Yalnız bu başarıları onların şımarmasına ve kendilerini izole görmelerine sebep olabilir. Problem çözme yetenekleri oldukça iyidir ve geniş bir bilgi birikimine sahiptir.
Maymun Çin karakterlerinin en popüler ve sevilenlerindendir. Maymun hakkında sayısız hikâye vardır. Maymunun birçok gücü vardır ama bunları ancak erdemli birinin eşliğinde kullanırlar. Kendi inisiyatiflerine bırakıldığında kendi sonlarına neden olabilirler.

Horoz / Gongji

1957  1969  1981  1993  2005  2017  2029 - Horoz

Bu burcun ünlüleri:
Confucius - Katherine Hepburn

Horoz maymunun karşıt burcudur ve “Yin”i temsil eder. Çoğu zaman agresif ve sabırsızlardır ve kaba olarak değerlendirilirler.
Dış görünümlerine çok önem verirler ve ayna önünde saatlerce zaman harcayabilirler. Kendilerine özgü stilleri vardır.
Horozlar sürekli bir şeyle meşguldürler; onları hantallıkla ala suçlayamazsınız. Bir sürü meziyetleri vardır ve hemen hemen tüm girimlerinde başarılı olurlar.
İyi birer dedektif, doktor, hemşire ve felaket tellalı olabilirler!
Çok idealistlerdir ve onlar gibi olmayanlara çok az toleransları vardır. Bazen bu meşguliyet fazlalığı yakın çevresini ihmal etmesine sebep olabilir.
Geleneksel olarak, açık sözlülüğün, doğruluğun ve kaba kuvvetin temsilcisidir.

Köpek / Gou

1958  1970  1982  1994  2006  2018  2030 - Köpek

Bu burcun ünlüleri:
Winston Churchill - George Gershwin - Michael Jackson - Madonna

Köpekler dürüst, sadık ve içtendirler. Başkalarına yardımı severler. Kolayca arkadaşlık kurarlar ve genellikle uzun ömürlü olur. Zekidirler ve ayrıca iyi dinleyicilerdir.
Çalışkandırlar ve adaptasyon sorunları yoktur, ayrıca insanlar tarafından da kolay benimsenirler.
Ailesinin ve sevdiklerinin hayatı ve iyiliği söz konusu olunca çok koruyucudurlar. Çok üzerlerine gidilirse, ani tepkiler verebilirler. Ama kin tutmazlar, çabuk unutur ve affederler.
Çok aktiftirler ve çoğu sporu yaparlar. Cömert ve sadık olmalarına karşın romantik değildirler, bu yüzden eşlerinin anlayışlı olmaları gerekir.
Çin astrolojisinde, köpek ve domuz Aile Evi’nin temsilcileridir.

Domuz / Zhu

1959  1971  1983  1995  2007  2019  2031 - Domuz

Bu burcun ünlüleri:
Woody Allen - Julie Andrews - Ronald Reagan - Alfred Hitchcock - Steven Spielberg


12 burcun sonuncusu domuz tamamlayıcılığın simgesidir. Çok tutkulu değildirler ve emekliliklerini iple çekerler.
Amerikan inanışının aksine Çin astrolojisinde, domuz çok sevilen ve üretici bir hayvandır. Evcildirler ve ailelerine çok düşkündürler. Domuzlar içtenliği, saflığı, toleransı ve şerefi temsil eder.
Her şeyi doğru yapmak isterler ve bitmek bilmeyen bir iyi niyete sahiptirler.
Hemen herkesle çok iyi geçinirler ve geniş bir arkadaş çevresine sahiptirler.
İş hayatında da çok başarılıdırlar. Başladıkları işi mutlaka bitirirler.

 

Elementler ise burçların özelliklerini detaylandırır. Çünkü her element, belirli özellikleri temsil eder. Bir kişinin doğum yılına ve elementine bağlı olarak, bu elementlerin enerjisi kişiliklerini etkileyebilir ya da dengeleyebilir. 

Çin Astrolojisinde 2024 yılı… 

Çin astrolojisi, her yılın belirli bir hayvan sembolü ve elementi vardır. Bu sembol ve element, o yılın enerjisini ve özelliklerini temsil eder.  

2024 yılı Çin astrolojisine göre ejderha yılıdır. Ejderha, Çin mitolojisinde güçlü ve uğurlu bir varlık olarak kabul edilir, cesaret, yaratıcılık ve yenilikçilik anlamına gelir. Dolayısı ile 2024, olasılıklar ve fırsatlarla dolu bir yıl olacağa benziyor. Hayallerinizi takip etmek, fikirlerinizi ifade etmek ve ufkunuzu genişletmek için çalışmakta fayda var gibi görünüyor.

Ejderha burcu Batı astrolojisinde Koç burcuna benzer nitelikte diyebiliriz. Öncü ruhlu, güçlü, olayları başlatan lider karakterli kişilerdir. Bu sebeple bu yıl kişilerin güçlü yönlerinin farkına varması gereken bir sene, bu sayede liderlik özelliklerini de ön plana çıkartabilirler. Ek olarak dünya ve şirket liderlerinin de seçimlerinin önemli olacağı bir seneyi gösteriyor diyebiliriz. 

Herkesin Ejderha yılı kutlu ve bereketli olsun! 

Sevgiler 

Pelin Kurtbay