İçeriğe atla
Arama
Sepet
Bebek Bakımında Müslinin Yeri ve Önemi

Bebek Bakımında Müslinin Yeri ve Önemi

Müslin pamuklu iplikten, seyrek dokunmuş hava aldıran bir kumaş türüdür. Bu kumaş özellikle yeni doğan bakımında kültürümüzde oldukça yeri olan tülbent, şile bezi gibi kullanılmaktadır. Bebeklerin cildine uygun yumuşaklıkta ve emiciliktedir. Uyurken pike, battaniye olarak, omuz örtüsü, güneşlik, sineklik, kundak örtüsü, kurulama amaçlı gibi farklı şekillerde kullanılabilir.

Bu kumaşlardan yapılan tekstil ürünlerinin tümüne günümüzde müslin denilmektedir.

Tarihte ilk kez Mısırlıların bebeklerini bu kumaşlarla kundak yaptığına dair bilgiler bulunmaktadır. Bebek bakımında oldukça eski bir geleneğin, günümüzde modern desen boyama teknikleri ile buluşmasıyla çok farklı alternatiflerini ve boylarını bulabilirsiniz.

Müslin Örtülerinin Bebekler İçin Önemi Nedir?

Bebeklerin hassas tenlerine değebilecek yumuşaklıkta, nefes alabilen ve  emiciliği yüksek dokuları nedeniyle müslin örtüleri, bebek bakımında çok sık tercih edilirler.

Kıyafet, çarşaf ve battaniye gibi farklı ürün gruplarında da müslin kumaşı tercih edilir. Özellikle gaz çıkarma döneminde, kusma sırasında emici yapıları ve pamuk dokuma olmaları sayesinde ebeveynleri de korurlar. Müslin örtüler kolayca yıkanabilir ve hemen kururlar, ütü gerektirmezler.

Müslin ağız bezleri ve müslin omuz bezleri bebeklerin diş yerleri belirlenmeye başladığı andan itibaren çok sık kullanılır. Yumuşak ve emici olmaları nedeniyle bebeklerimizin hassas cildine uyumludur.

Müslin örtüler oldukça dayanıklıdır. Kullandıkça, yıkandıkça yumuşar ve güzelleşir. Bebeğin cildiyle uyum sağlar. Bebek bakımında ütü gerektirmeyen ve yıkandıkça güzelleşen pamuk bazlı müslin örtülerin size oldukça faydası olacaktır. Müslin örtüler ile yapabileceklerinizi şu şekilde özetleyebiliriz:

-Müslin örtüler nefes alabilen bir kumaş olduğu için kundak yapılabilir. Kundak içinde bebeğin cildi hava alır. Bebeği terletmez. Yaz ve kış 24 saat kullanabilirsiniz. Özellikle yenidoğan bebeklerde daha uzun uyuması ve kendini güvende hissetmesi için müslin örtüler ile yarım kundak yapılması tavsiye edilir. Bebeğinizi sık sık kundaklayacağınız için de hava aldırması oldukça önemli. Bebeklerinizin cildi çok hassas olduğu için hava alan müslin örtüler, bebeğinizin terli, nemli kalmasını önlemesi hasta olmasını da engelleyecektir. Bebeğiniz de müslin örtülerin içinde kendini iyi hissedeceği için uzun ve sakin uykuları olacaktır. Bebekler uyudukları için huzurlu, anneler de bu arada dinlenebildiği için mutlu olacaktır.

-Özellikle banyo sonrası kurulama bezi olarak müslin örtüler tavsiye edilmektedir. Yumuşacık  ve emici yapısıyla müslin örtüler, bebeğinizi kurular ve emiciliği sayesinde örtü de hızlıca kupkuru olur. Örtülere ek olarak çift kat olan müslin kurulama örtüleri de banyo ve deniz/havuz sonraları için çok kullanışlıdır. bebeğinizin vücudunu güzelce kurular. Özellikle kıvrıntıları, kulak içi, arkası gibi bölgeleri müslin kurulama bezleri ile rahatlıkla kurulayabilirsiniz. Nemli kalmadıkları için o bölgelerde pişik, isilik gibi ciltlerinde olabilecek problemleri de önlemiş olursunuz. Emiciliği yüksek olduğu için, kurulamadan hemen sonra içinde güvenle bebek masajı yapabilir, altını bağlayabilirsiniz.

Yazları plajda havluya alternatif olarak da müslin örtüler, kurulanma örtüleri, müslin bornoz ve müslin pançolar kullanılabilir. Suyu çabuk emen ve hızlıca kuruyabilen yapıları ve hafiflikleri nedeniyle sadece anne çantalarının değil plaj çantalarının da vazgeçilmezi olacaklardır!

Bebeklerin huzurlu ve rahat bir ortamda olmaları oldukça önemlidir. Müslin örtüler ile bebeklerinize banyo öncesinde, sonrasında, uyku zamanlarında ve gündelik hayatın beslenmeden oyuna her anında  rahatlık ve huzur sağlayabilirsiniz. Deux Lapins’in %100 pamuk yumuşak dokusu ve özgün tasarımları sizi de bebeğinizi de rahat ettirecek ve keyifli kılacaktır. Deux Lapins bebek müslin örtü çeşitlerini keşfederek, farklı desen ve ölçülerde ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz!